LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Povislá oční víčka aneb pomůže mi operace?

Přečíst článek v PDF

Úprava očních víček většině lidí pomůže. I proto patří celosvětově, Českou republiku nevyjímaje, k nejžádanějším zákrokům estetické medicíny.

Kůže víček patří k těm nejtenčím a nejjemnějším z celého těla. Zároveň je abnormálně zatěžována, protože je v podstatě v neustálém pohybu a působí na ni škodlivé vnější vlivy. To, zda jste nebo budete adepty na podstoupení některé z metod úpravy očních víček, ale ovlivňuje více faktorů.

Tak zvané spadlé víčko zřejmě jednou potrápí každého, kdo pochází z rodiny, kde se s tímto problémem někdo potýkal. K povadnutí a vytvoření převisu kůže dochází samozřejmě i vlivem stárnutí a také v důsledku ztráty elasticity. Věková skupina lidí, kteří se s tímto problémem potýkají, je opravdu široká.

Nejde jen o vzhled

Povislá víčka způsobují, že obličej působí unaveným a mnohem starším dojmem. Estetika, ačkoli i ona hraje velmi důležitou roli, není tím nejzásadnějším důvodem k operaci. Tím je hlavně zdravotní hledisko a komplikace, které spadlé víčko způsobuje.

Dalším, neméně nepříjemným projevem je omezení pohybu víček a zúžení periferního vidění. A právě všechny tyto obtíže vyřeší operace.

Chirurgický zákrok

„V případě výrazněji pokleslých víček a váčků pod očima je blefaroplastika tím nejefektivnějším řešením,“ říká MUDr. Eva Dřevínková, plastická chiruržka z kliniky LaserPlastic, která zároveň působí na Klinice plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Zákrok se provádí v lokální anestezii a trvá asi hodinu. „Chirurgický výkon není bolestivý. Stehy se odstraňují již po týdnu a efekt vydrží pět až deset let. Po vyjmutí stehů doporučuji pacientům provádět jemnou masáž, která jizvičky schované v záhybech víček ještě více zneviditelní a vyhladí,“ popisuje MUDr. Eva Dřevínková, která si při operaci stíhá s pacienty i povídat. Vysvětluje jim průběh zákroku a zbavuje je tak obav, které při operaci v citlivé oční partii mohou někteří lidé pociťovat.

Problém jsou i dolní víčka

U dolních víček sice nedochází k převisu kůže, ale v této oblasti mohou vzniknout tukové váčky, tzv. tukové prolapsy. Oko je totiž v lebce uloženo v kostěných očnicích a obklopeno jakýmsi tukovým polštářkem, který je chrání před nárazy. Tyto tukové „chrániče“ jsou zase uložené ve vazivových pouzdrech, která ale s přibývajícími léty ztrácejí na elasticitě a pevnosti. V ten okamžik začne docházet k posunu tukových polštářků pod kůží, jenž se projeví nevzhlednými váčky, které v těch nejtěžších případech mohou zasahovat i do zorného pole oka. Při plastické operaci dolních víček chirurg odstraní nadbytek kůže a redukuje tukové polštářky. Ztrátu elasticity kůže a vznik kožních nadbytků na víčkách může ovlivnit i typ pokožky, celkově nezdravá životospráva, kouření, alergie či onemocnění ledvin.

Co je dobré vědět

Operaci očních víček u nás zdravotní pojišťovny nehradí. Výjimku tvoří případy, kdy víčka způsobují závažný zdravotní problém, a provede ji lékař, který má na daný zákrok smlouvu s pacientovou pojišťovnou. Revizní lékař pojišťovny však musí proplacení ještě schválit. Operace očních víček je dnes nejčastějším estetickým zákrokem. Běžně ho podstupují ženy všech věkových kategorií, ale stále častěji i muži!

Co se děje po zákroku

Přes krytí, které chrání místa operace, si následujících 24 hodin pacient přikládá studené obklady ve formě ledu v igelitovém sáčku či chladicích polštářků. Důležité je také dodržet klidový režim – ne ovšem vleže, ale ideálně v polosedě.

Druhý den po operaci si pacient sám odlepí krytí a na víčku zůstává náplast, kterou na kůži nechá přilepenou další týden, a to bez jakéhokoliv namáčení. Po operaci vznikají na kůži víček a tváři otoky a modřiny, o které je zapotřebí pečovat jemnou masáží a vhodnou kosmetikou, kterou vám doporučí operatér.

Plastika očních víček

Zdroj: magazín Zdraví

Mohlo by vás zajímat

Sledujte akce a novinky