STITEK_ZAVOLAME


Padání vlasů u žen, pleš u žen

Nádherné vlasy jsou pro ženy velmi důležité. Vždyť je to jejich vizitka, to, čeho si každý všimne během prvních pár sekund. Bohužel i dámy po celém světě však čím dál častěji trpí padáním vlasů a plešatostí. Ženské padání vlasů a mužské vypadávání mají mnoho společného, v jejich podobě a příčinách je ale rozdíl.

„Pleš se u žen objevuje v mladém věku v malém počtu procent, od čtyřicátého roku se ale s tímto problémem potýká až třetina žen! Jen v malém počtu případů u žen vypadají vlasy úplně na celé hlavě. Nejčastěji se ztrácí na čelní straně, na temeni a na stranách.

MUDr. Marta Moidlová
Primářka kliniky LaserPlastic

Co se vlastně děje při padání vlasů?

Člověku denně vypadne kolem stovky vlasů. To je normální proces obnovy. Po mytí může vypadat dokonce i třikrát více vlasů. Zhruba za půl roku na stejném místě, kde starý vlas odpadl, vyroste z kořínku nový. Tento cyklus růstu, odpočinku a odpadávání je přirozený a opakuje se celý život. U někoho však vlas vypadne a z kořínku v pokožce hlavy již žádný nový nevyroste nebo je příliš jemný jako malý chloupek.

Jaké jsou příčiny plešatění u žen?

Protože se v souvislosti s nedostatkem vlasů mluví více o mužích, zaslouží si tento problém vysvětlit i u žen. Ty jsou pak totiž často překvapené, když na sobě začnou pozorovat první příznaky. Mužská holohlavost je ve velké většině způsobena dědičnostíU žen představují potíž zejména nevyvážené hormony.

Kvůli čemu ženy nejčastěji plešatí

  • Hormonální změny - V průběhu života se ženy dostávají do období, ve kterých hladiny hormonů kolísají. Jedná se především o těhotenství a menopauzu. Padání vlasů může být vyvoláno i změnami v pubertě či po porodu. Na plešatění má velký vliv nadbytek mužských hormonů nebo přecitlivělost na ně.
  • Špatná funkce štítné žlázy - Poruchy štítné žlázy se projevují nejen přibráním na váze nebo nechtěným hubnutím, ale také velkou lámavostí vlasů a jejich vypadáváním. Pokud štítná žláza nepracuje správně, netvoří se správně ani hormony, což má zásadní vliv na padání vlasů.
  • Nevhodná strava, dietyNěkoho možná překvapí, že dietami se připravuje o hustou kštici. Nevhodné stravovací návyky přispívají ke spuštění plešatosti. Tělu chybí živiny, což se někde musí projevit. Anorexii tak často provází ztráta vlasů. U nezdravých diet ženy změnu na svých vlasech nepocítí hned, projeví se až po třech měsících.
  • Stres - Starosti s péčí o rodinu a náročné životní tempo si vybírají svou daň. Pokud se žena necítí psychicky dobře, její vlasy začnou řídnout. Čím více stresu a úzkostí, tím více padání vlasů.
  • Užívání léků - Kvalitu a stav vlasového porostu ovlivňují některé léky, například na srdeční slabost, hormonální antikoncepce nebo antidepresiva.
  • Namáhání vlasů - Pro krásné vlasy ženy používají fény, kulmy či žehličky. Styling vydrží ale jen chvíli, zato jeho vedlejší efekt má důsledky do konce života. Dobré nejsou ani chemické změny při barvení nebo trvalé ondulaci. K špatnému návyku patří časté stahování vlasů do culíku a přehnaná péče šampóny a kosmetikou.

Jak získat zpět husté vlasy?

Jediným řešením, které má trvalý účinek, je transplantace vlasů. Jedná se o automatizovanou FUE metodu.

S pěknými vlasy každý udělá skvělý dojem, na rozdíl od řídkého, mdlého porostu a holých míst. Proto jsou ženy, které zdravé vlasy nevlastní, v psychické nepohodě, vypadávání vlasů je trápí a před ostatními se za svůj problém stydí.

Je důležité si uvědomit, že nejrůznější léky a doplňky stravy působí jen v době, kdy je člověk užívá. Jejich efekt je tedy dočasný a plešatění neřeší. Navíc jsou doporučované pro mírnou formu padání.  Existují dva typy zákroku. V současné době je velký zájem o robotickou transplantaci vlasů bez použití skalpelu.

Vše probíhá bez skalpelu a tedy bez následných jizev, nečekají vás žádné obvazy ani bandáže hlavy a za 3 - 5 dní se můžete vrátit do pracovního procesu."

MUDr. Marta Moidlová
Primářka kliniky LaserPlastic

Zároveň vám rádi nabídneme novinku - přístroj Punch Hair Matic, který je v porovnání s manuální FUE metodou mnohem rychlejší.  Zvládne odebrat až 600 štěpů za hodinu. A nabízí pacientovi maximální pohodlí, žádný řez skalpelem, žádné šití či jizvy. Rozhodně vás zajímá riziko komplikací. A my vás můžeme ujistit, že u tohoto typu přístroje lze počítat s malých, ale spíše žádným rizikem. Transplantace vlasů je jedinečným řešením jak se cítit a vypadat dobře.