LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie
Odstranění křečových žil
Plastická chirurgie a estetická, laserová dermatologie

Konzervativní léčba křečových žil
Kompresivní léčba
Farmakologická léčba
Vnitřně užívaná léčba
Objednat konzultaci

Konzervativní léčba křečových žil

Konzervativní léčba křečových žil

Konzervativní léčba (kompresivní bandáže, venofarmaka, masti) je základem léčby. Pomáhá v odstraňování příznaků a předchází zhoršení, nemá však vysloveně léčebný efekt ve smyslu odstranění křečových žil. Přináší pouze úlevu od příznaků onemocnění a zabraňuje, respektive oddaluje vznik případných komplikací onemocnění (ekzematizace kůže, hyperpigmentace, bércové vředy…). Jestliže se však křečové žíly jednou objeví, nepomůže, než je odstranit. Venofarmaka a lokální přípravky v mastích nebo spreji mohou skutečně přinést pouze úlevu od příznaků.

K základním způsobům jak snížit zatížení žilního systému a zmírnit obtíže nemocného patří:

  • uložení končetin do zvýšené polohy
  • aplikace chladu
  • komprese

Kompresivní léčba

Základem klasických léčebných postupů křečových žil je podpora žilního systému kompresí (stlačením). Tu zajišťují obinadla a kompresivní punčochy. Jejich pravidelné a důsledné nošení zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Již vzniklé varixy však neodstraní. Cílem kompresní terapie je urychlit odtok žilní krve a lymfy z dolních končetin, snížit žilní přetlak a prosakování žilní stěny, a tím zamezit otokům.

Punčochy užívané v léčbě křečových žil musí splňovat určité požadavky. Musí působit na jednotlivé části končetiny konkrétními tlaky. Jen v tom případě poskytují oporu žilnímu systému. K nejpoužívanějším patří tzv. punčochy II. kompresní třídy.

Většina lidí si po vyslovení slova „punčocha“ vybaví nevzhledné hnědé návleky hyzdící končetiny. Ani zdaleka tomu tak být nemusí. Kromě klasických, základních punčoch hrazených z prostředků zdravotního pojištění, je v současnosti k dispozici již celá řada speciálních punčoch různých délek, vzorů a barev, které uspokojí i toho nejnáročnějšího nositele. Při tom splňují všechny předpoklady léčebného a preventivního účinku. Pacientům s menší tělesnou silou, obezitou nebo omezenou hybností jsou k dispozici také speciální pomůcky pro navlékání kompresních punčoch.

Farmakologická léčba

Cílem farmakologické léčby žilní nedostatečnosti je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže. Lokálně užívané přípravky:

  • působí proti otokům
  • odstraňují pocit těžkých nohou
  • zmírňují bolest a zánět

Účinek lokálně aplikovatelných přípravků je založen na působení heparinu a jemu podobných sloučenin. Jsou to látky, které zabraňují krevnímu srážení. Při lokálním užití se vstřebávají kůží. Kromě protisrážlivého účinku působí proti zánětu a otoku. Jejich účinků se často používá k rychlejšímu vstřebávání krevních výronů a modřin, a tím k urychlení regenerace. Jednotlivé preparáty se liší svou účinností podle koncentrace heparinu. Přípravky s vyšší koncentrací heparinu jsou obecně účinnější. Úleva po aplikaci lokálních preparátů se díky jejich chladivému efektu dostaví

Vnitřně užívaná léčba

Léky užívané ve formě tabletek, tzv. venofarmaka jsou látky přírodního nebo syntetického původu, které mají za cíl:

  • zvýšit napětí žilní stěny
  • zlepšit oběh krve ve vlásečnicích
  • působit proti zánětu
  • zvýšit „tekutost“ krve
  • zlepšit činnost lymfatického (mízního) systému

Léky ze skupiny venofarmak obsahují převážně flavonoidy (rutosid, diosmin, hesperidin), semisyntetické flavonoidy (troxerutin, tribenosid) a výtažek ze semen pakaštanu koňského (escin). Tato vnitřně užívaná léčiva účinkují až při dlouhodobějším užívání.

Farmakologická léčba je spíše podpůrná. Obvykle doplňuje léčbu kompresní. Slouží ke zmírnění obtíží. Již vzniklé křečové žíly však odstranit nedokáže. K jejich léčbě se používají jiné postupy.