LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie
Odstranění křečových žil
Plastická chirurgie a estetická, laserová dermatologie

Křečové žíly (Varixy) – odstranění
Léčba spočívá v kombinaci konzervativní terapie a různých forem invazivní léčby
Proč vznikají křečové žíly a co má vliv na jejich zvětšování?
Projevy onemocnění
Proč vznikají křečové žíly?
Ceník
Objednat konzultaci

Křečové žíly (Varixy) – odstranění

Křečové žíly

Křečové žíly, odborně varixy, známe jako nehezké, modrofialové, vystouplé a uzlovitě rozšířené žíly, které nejčastěji postihují povrchový žilní systém dolních končetin. Udává se, že až třetina světové populace má křečové žíly dolních končetin, v evropských zemích se vyskytují varixy u 20–30 % mužů a 40–50 % žen. Léčeny by měly být od prvních náznaků. U velké části nemocných převažuje hledisko estetické, ale ve svých pokročilých stadiích vede toto onemocnění k omezení pacienta v běžném životě a může se stát posléze příčinou jiných onemocnění, jako je chronická žilní nedostatečnost, trombóza, bércové vředy nebo onemocnění lymfatického systému.

Křečové žíly
 

Léčba spočívá v kombinaci konzervativní terapie a různých forem invazivní léčby

Nejprve vás zveme na vstupní konzultaci, na které zjistíme váš celkový zdravotní stav. Zeptáme se na prodělané nemoci, operace a společně zjistíme některé dědičné zátěže. Podrobně vyšetříme cévní systém vašich dolních končetin (tzn. tepen, hlubokých a povrchových žil) – nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem.

Na základě těchto vyšetření vám doporučíme léčebný postup spočívající vždy v kombinaci konzervativní terapie a různých forem invazivní léčby. Nabídnout vám můžeme léčbu téměř veškerých patologicky změněných povrchových žil, ale zatím není v možnostech současné medicíny zbavit vás společně s křečovými žilami choroby samotné, která je na celý život.

Proč vznikají křečové žíly a co má vliv na jejich zvětšování?

Dispozice ke vzniku křečových žil je nám dána převážně od předků – křečové žíly jsou cca z 90 % zděděnou chorobou vázanou na genetický kód – a jsou jakousi daní za to, že chodíme vzpřímeně.

Křečové žíly

Žíly dolních končetin sestávají z hlubokého a povrchového systému. Z dolních končetin odtéká krev směrem k srdci proti zemské přitažlivosti, žíly jsou proto vybaveny množstvím chlopní, které brání zpětnému toku. Hluboký žilní systém je uložený mezi svaly. Jak se svaly smršťují a uvolňují, přečerpávají krev výše k srdci. Povrchní žilní systém, tedy ty žíly, které vidíme pod kůží, jsou s hlubokými žilami spojeny řadou spojek, zvanými perforátory. Také součástí žil hlubokého systému jsou chlopně, které pomáhají návratu krve směrem k srdci.

Křečové žíly se začínají rozvíjet, když chlopně nefungují. S porušenou funkcí žilních chlopní se člověk může narodit, nebo naopak – může dojít v průběhu života k jejich poškození. Varixy se začínají objevovat u těch pacientů, jejichž žilní stěna je málo pevná, po čase se zvětší její průměr a chlopeň se stane nedomykavou nebo proběhne zánět žil a výsledkem je opět poškozená žilní chlopeň, a tentokrát i žilní stěna. Následkem je přetlak v žilním systému dolních končetin a vzniká obraz žilní nedostatečnosti, s některými z následujících příznaků:

  • viditelné křečové žíly
  • bolest a otok končetin
  • těžkost a únava nohou
  • kožní změny a kožní vředy

Projevy onemocnění

Prvními projevy žilní insuficience jsou pocity těžkých a unavených nohou, vzácně nočních křečí (odtud název křečové žíly), ale i pocit pálení, brnění až bolestí v průběhu viditelně rozšířených žil. Potíže se zhoršují během dne, maxima dosahují navečer a v letních měsících. Je typické, že příznaky lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, zatímco stání nebo sezení po delší dobu tyto příznaky obvykle zhoršuje. Zlepšení také přináší chlad a komprese. Bolet mohou i drobné mikrovarixy, ke zvýraznění potíží může dojít u žen v období menstruace. Ne vždy však velikost subjektivních obtíží odpovídá velikosti křečových žil – lidé s velkými kmenovými varixy mohou být zcela bez obtíží, naopak nevýrazný nález na dolních končetinách může být provázen velkými obtížemi. Vedle popsaných potíží má toto onemocnění vliv i na celkový zdravotní stav končetin – především v oblasti bérců. Na nich se mohou objevovat nejen otoky, ale také tmavé zbarvení kožního krytu, ekzémy a v pokročilých případech žilní nedostatečnosti i bércové vředy.

Hlavním faktorem vzniku křečových žil je vrozená dispozice, na zhoršování nálezu se však podílí mnoho faktorů. Zhoršování mají na svědomí zejména ženské hormony a těhotenství, proto také ženy trpí křečovými žilami až 3 x častěji. Jejich vznik a rozvoj však může být ovlivněn i obezitou, dlouhým stáním, zácpou, zvýšenou srážlivostí krve či žilní trombózou – všechny tyto faktory totiž představují pro žíly abnormální zátěž.

Varixy často trpí osoby, které většinu pracovní doby stojí (prodavači, učitelé, kadeřnice…) a lidé, kteří se málo pohybují a nejsou fyzicky aktivní. Riziko vzniku křečových žil vzrůstá rovněž při onemocnění jater nebo cukrovce, při poruchách krevního oběhu, při některých poraněních dolních končetin, u lidí trpících vysokým tlakem a mající nedostatek vlákniny, vitamínu C a bioflavonoidů ve stravě.

Proč vznikají křečové žíly?

  • Genetika
  • Stárnutí
  • Nedostatek pohybu
  • Hormonální změny
  • Omezení pohybu

Fotogalerie

Média - napsali o nás

Napsali o nás
Největší vliv na vznik křečových žil má genetika

MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D., specialista na operace žilního systému, poskytl rozhovor pro internetový portál ŽENA-IN.cz na téma křečových žil. Z příspěvku se mimo jiné dozvíte, v kolika letech se objevují první křečové žíly, jaké indicie signalizují nutnost operace, nebo zda hrozí návrat křečových žil, když už jste jeden zákrok absolvovali a mnohé další informace.

Přečíst ZDE

Napsali o nás
Jak bojovat s křečovými žilami pomocí cévního laseru

Poslechněte si další rozhovor s primářkou Martou Moidlovou, tentokrát na téma křečové žíly a laser. MUDr. Moidlová byla 4. srpna 2015 hostem poradu Dvojka v Českém rozhlase. Dozvíte se, jak bojovat s křečovými žilami pomocí cévního laseru, nebo jaké jsou vůbec příznaky křečových žil.

Poslechnout ZDE