prof. MUDr. JAN KLOZAR, CSc

prof. MUDr. JAN KLOZAR, CSc

Otorinolaryngolog

prof. MUDr. JAN KLOZAR, CSc

Absolvoval 1. Lékařskou fakultu University Karlovy v Praze, dále studoval na Faculté de Medecine, Université Paris Sud, kde získal Diplome en Cancerologie Cervico-Faciale. Složil dvě atestace z otorinolaryngologie. Obhájil kandidátskou disertační práci, habilitoval na 1. Lékařské fakultě UK a byl jmenován docentem později profesorem v oboru otorinolaryngologie. Složil akreditační zkoušku ze spánkové medicíny.

Působí na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK. Pracoval 2 roky v největším francouzském onkologickém ústavu Institut Gustave Roussy ve Villejuif u Paříže. Absolvoval několikaměsíční stáže  v Hôpital Timone v Marseille a v Hôpital de la Croix-Rousse v Lyonu, kratší studijní pobyty pak v Memorial Sloan - Kettering Cancer Center v New Yorku, Centre Oscar Lambret v Lyonu, Tata Memorial Hospital v Mumbai a v universitních nemocnicích v Mnichově a Erfurtu a Mannheimu. Pracoval i v Kilimanjaro Christian Medical Center v Moshi v Tanzanii, kde učil na místní lékařské fakultě. Pravidelně se vrací operovat do regionální nemocnice v Thies v Senegalu v rámci mise ministerstva vnitra Medevac.

Je předsedou České kooperativní skupiny pro nádory hlavy a krku, předsedou onkologické sekce České společnosti pro otorinolaryngologii a chirurgii hlavy a krku, členem francouzské Společnosti pro onkologii hlavy a krku, členem výkonného výboru Asia - Pacific Society of Thyroid Surgery, členem European Academy of Sleep medicine, členem Comité scientifique international časopisu Annales francaises d ORL et de pathologie cervico-faciale a členem Foreign editorial board Head and Neck Journal (Moskva). Je čestným členem Foundation of Head and Neck Oncology (Indie) a čestným členem Rakouské a České Společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Je recenzentem Journal of Surgical Oncology, Lancet Oncology, Laryngoscope, European Archives of Otorhinolaryngology a dalších odborných periodik.

Angažuje se v Chirurgické sekci České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, je hlavním autorem Doporučených postupů pro chirurgickou léčbu spánkové apnoe a chrápání.

Je autorem  nebo spoluautorem více než 90 publikací v českém a zahraničním odborném tisku, autorem 6 kapitol v  monografiích, hlavním autorem učebního textu Speciální otorinolaryngologie. Byl více než 500x citován ve světové literatuře, má h-index 14. Přednesl přes 250 příspěvků na kongresech a odborných konferencích, opakovaně byl čestným hostem Francouzské a Rakouské společnosti pro otorinolaryngologii a chirurgii hlavy a krku a egyptské Delta society. Pozvané přednášky pronesl i v Polsku, Německu, Holandsku, Španělsku, Itálii, Rusku, Bělorusku, Spojených státech amerických, Kolumbii, Brazilii, Argentině, Turecku, Kazachstánu, Indii, Thajsku, Myanmaru, Jižní Koreji, a na Taiwanu. Byl nebo je řešitelem nebo spoluřešitelem 10 grantů Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví. Odborně je zaměřen na onkologii hlavy a krku a chirurgickou léčbu spánkového apnoického syndromu a ronchopatie. Ve vědecké práci se soustřeďuje především na význam humánních papillomavirů u nádorů hlavy a krku.   Reference

Články od lékaře

Spánek zhoršují stres i nedostatek pohybu. U obézních lidí je chrápání častější problém, říká odborník

Proč by do ložnice nemělo pronikat světlo, co je to spánková hygiena a jak může zlepšit spánek? Na všechny tyto otázky odpovídá specialista v oboru ORL Jan Klozar.

Celý článek k přečtení zde

V čem se liší chrápání od spánkové apnoe? Co dělat, když má poruchy spánku dítě?

Chrápání i apnoe, tedy stav, při kterém se člověk dusí, ovlivňují lidský spánek. Člověk je nevyspalý, přestože všeobecně platná pravidla pro délku spánku nejsou. „Standardní čas spánku úplně neexistuje, protože každý je nastaven trochu jinak – někomu stačí pět hodin, někdo vyžaduje přes osm,“ vysvětluje onkolog hlavy a krku Jan Klozar.

Celý článek k přečtení zde

Spánek může být i rizikový faktor

Prof. MUDr. Jan Klozar, CSc. patří mezi naše špičkové odborníky v oboru ORL. Jeho specializací je onkologie hlavy a krku, jíž se věnuji na 1. LF UK a FN v Motole, a chirurgická léčba chrápání a spánkových apnoí, kterou provádí na klinice Laser Plastic v Praze. Obě oblasti přitom bere stejně vážně, neboť i "největší klíč ke zdraví", za který bývá spánek považován, může být naopak klíčem k vážným zdravotním problémům.

v rubrice zdraví na portálu ŽENA-IN.cz

Také v rubrice zdraví na portálu ŽENA-IN.cz jste si mohli přečíst všechny zásadní informace o vyšetření poruch dýchání během spánku. Přečtěte si zajímavosti od profesora Jana Klozara, odborníka na spánkovou medicínu a lékaře naší kliniky LaserPlastic.

Celý článek si můžete přečíst zde>> 

Problematika chrápání

Prof. MUDr. Jan Klozar, CSc. byl 10. února hostem pořadu Sama Doma, kde hovořil o problematice chrápání. Poslechněte si rozhovor a zjistěte, co způsobuje chrápání, a jak může vést zúžení dýchacích cest až k nemoci zvané spánkový apnoický syndrom neboli spánková apnoe.

Celý rozhovor s profesorem Klozarem v pořadu Sama Doma si poslechněte zde

Špatné dýchání ve spánku

Profesor Klozar byl 22. února hostem pořadu Hovory na Českém rozhlasu, kde se věnoval tématům špatného dýchání ve spánku, chrápání a vyprávěl o spánkové laboratoři, nebo o chirurgii hlavy. Zaposlouchejte se do zajímavého rozhovoru. Dozvíte se také o světových objevech, na kterých se prof. MUDr. Klozar podílí, nebo o tom, kdy je lékař v nejlepších letech.

Celý rozhovor si poslechněte zde

Chrápání

Profesor Klozar byl 20.5.2015 hostem pořadu ČT Sama Doma. Podívejte se na jeho příspěvek věnovaný chrápání.

Poruchy dýchání během spánku

Také v rubrice zdraví na portálu ŽENA-IN.cz jste si mohli přečíst všechny zásadní informace o vyšetření poruch dýchání během spánku. Přečtěte si zajímavosti od profesora Jana Klozara, odborníka na spánkovou medicínu a lékaře naší kliniky LaserPlastic.

Celý článek si můžete přečíst zde

Výhody screeningového přístroje

Přečtěte si příspěvek z časopisu Týden, ve kterém jsme čtenářům přiblížili novinku o rychlém vyšetření poruch dýchání během spánku. Profesor MUDr. Jan Klozar, Csc., odborník na spánkovou medicínu, rinologii a onkologii hlavy a krku v něm vysvětluje výhody screeningového přístroje i zákroku, kterým lze řešit spánkový apnoický syndrom.

Kolik procent dětí a dospělých trpí spánkovou poruchou?

Zajímá vás, kolik procent dětí a dospělých trpí spánkovou poruchou? A chcete vědět, zda je chrápání signálem upozorňujícím na skrytou chorobu? Pokud ano, pak si přečtěte článek, který vyšel na portálu Webozdravi.cz i s příspěvkem profesora Klozara.

Světový den spánku

Dne 18.3. si připomínáme Světový den spánku. Ne náhodou byl proto profesor Klozar večerním hostem radiožurnálu. Poslechněte si jeho zajímavé povídání z 21. března 2016. Specialista na spánkovou medicínu odpovídal například na otázky: Proč špatně spíme, co je spánkový apnoický syndrom a další.

Pacient s rakovinou hrtanu

Profesor Klozar provedl náročný zákrok, při kterém pomohl pacientovi s rakovinou hrtanu. Příběh pacienta Milana jsme mohli sledovat v jednom z dílů seriálu Nemocnice Motol. Pokud jste ho ale nestihli, pak si můžete alespoň přečíst článek na portále blesk.cz.

Celý článek o zákroku s profesorem Janem Klozarem ke zhlédnutí zde

Špatné návyky před spaním

2. dubna 2016 byl profesor Klozar hostem Studia 6 víkend na České televizi. Tématem jeho návštěvy byly špatné návyky před spaním. Podívejte se na rozhovor a zjistěte například, proč má dnes tolik lidí problémy se spánkem, zda jde o civilizační chorobu, a jak s ní můžeme bojovat.

Příspěvek doktora Klozara si můžete vybrat z obsahu víkendového studia 6 zde

Nekvalitní spánek

17. března je světový den spánku a profesor Klozar byl při té příležitosti hostem portálu TÝDEN.cz, kde se zabýval otázkami jako například, jaké zdravotní problémy může způsobit nekvalitní spánek? Jak léčit spánkovou apnoe? Jan Klozar odpovídal v chatu i na další otázky. Pročtěte si jeho odpovědi.

Problematika chrápání

Prof. MUDr. Jan KLOZAR, odborník na spánkovou medicínu, byl hostem Českého rozhlasu, kde v rozhovoru rozebíral problematiku chrápání. Pokud jste nestihli vysílání, získali jsme pro vás přepis otázek od posluchačů a odpovědí profesora Klozara přímo z tohoto pořadu.

Přečtěte si otázky a odpovědi zaměřené na chrápání - přepis rozhovoru ke stažení zde >>

mám zájem o konzultaci

Můžete se odhlásit z odběru kdykoliv.
Pro podrobnější informace klikněte na zásady ochrany osobních údajů.

získejte přehled o aktuálních novinkách

Aktuální přehled novinek, slev a akcí na týdenní bázi.

Můžete se odhlásit z odběru kdykoliv.
Pro podrobnější informace klikněte na zásady ochrany osobních údajů.

Náš tým