STITEK_ZAVOLAME


Rozhovor o zákroku: Odstranění znaménka

/akne

Příběh odstranění mateřského znaménkaProč jste si nechala odstranit mateřské znaménko? Vedly Vás zdravotní nebo estetické důvody?

"Chtěla jsem znaménko zkontrolovat , ale také eventuelně odstranit z estetických důvodů."

Kde se znaménko nacházelo?

"Znaménko se nacházelo v obličeji."

Proč jste navštívila právě kliniku LaserPlastic?

"O klinice LaserPlastic jsem se dozvěděla od kamarádky, která si zde také nechávala odstraňovat znaménka"

Měla jste na výběr z laserového nebo chirurgického zákroku? Jak jste se rozhodla a proč?

"Možnosti odstranění mně paní doktorka vysvětlila. V mém případě doporučila laserový zákrok, protože znaménko je estetického charakteru. Vysvětlila mně také, jak bude zákrok probíhat a jak mám po zákroku o ošetřené místo pečovat."

Popište prosím, jak probíhalo ošetření?

"Ošetření jsem se zpočátku velmi obávala. Ale cítila jsem při něm jen snesitelné štípání. Na očích jsem měla krytky. Zákrok byl velmi rychlý. Po odstranění znaménka mně doošetřila sestřička a místo mně zalepila. Také mně zopakovala, jak se mám po zákroku o ošetřované místo starat."

Plánujete další pravidelnou kontrolu znamének? Případně uvažujete o dalším podobném zákroku?

"S paní doktorkou jsem se domluvila, že mně bude pravidelně kontrolovat znaménka po těle a protože mám další vystouplá znaménka, která si zatrhávám, domluvila jsem se hned na dalším zákroku."

Přečtěte si podrobnosti o laserovém odstranění znamének. Dozvíte se více k průběhu a ceně ošetření.

/akne

Přečtěte si vyjádření ošetřujícího lékaře, MUDr. Zuzany Kulíkové

Preventivní kontrolu znamének stále mnoho lidí podceňuje. Co byste vzkázala těm, kteří si myslí, že jim žádné zdravotní riziko nehrozí?

"Pouze kožní lékař posoudí  zda pigmentová znaménka nebo i jiné podobné projevy jsou riziková nebo čistě estetického charakteru. Pokud je rizikové znaménko nebo již nádor zachycen brzy, lze jej úspěšně léčit."

V tomto případě jste odstraňovali znaménko ze zdravotních nebo estetických důvodů?

"V tomto případě jsme odstraňovali znaménko z estetických důvodů."

Kdy je vhodné použít k odstranění znaménka laser a kdy skalpel? Jak jste znaménko odstranili nyní a proč?

"Právě neriziková znaménka z estetických důvodů odstraňujeme laserem. Znaménka, která jsou riziková a v budoucnu by se z nich mohl vyvinout maligní melanom vždy odstraňujeme chirurgicky skalpelem a provádíme u něj histologické vyšetření."

Jak hodnotíte výsledek zákroku?

"K odstranění projevu používáme erbiový ablační laser, který odpaří projev a vzniká drobná eroze. Zákrok proběhl standardně s minimálním krvácením."

Jaké doporučení jste dala pacientce na nadcházející dny? Musí dodržovat určité pooperační zásady?

"Brzy po zákroku projev mokvá a po několika dnech se vytvoří suchý stroupek v místě ošetření. K rychlému zaschnutí doporučujeme aplikovat Framykoin zásyp a příliš nenamáčet ošetřené místo. Po spontánním odloučení suchého stroupku je kůže ještě nějakou dobu růžová. V tomto případě je nutná ochrana před sluncem vysokým faktorem, aby nedošlo k pigmentaci ošetřené kůže."