STITEK_ZAVOLAME


MUDr. Zuzana Kulíková odpovídala na dotazy, jak pečovat po létě o svou pleť

ZDARMA služby za desítky tisíc Získejte certifikát

MUDr. Zuzana Kulíková odpovídala na dotazy, jak pečovat po létě o svou pleť

MUDr. Zuzana Kulíková MUDr. Zuzana Kulíková poradí i vám, jak se starat o svou pleť.
Sjednejte si termín své konzultace!

Ze všech faktorů, které způsobují vznik vrásek, pigmentových skvrn, akné nebo červených a modrých žilek, je léto snad tím nejméně pochopitelným. Vždyť slunce v nás probouzí energii, zvedá nám náladu a díky opálené pokožce se cítíme atraktivnější a na pohled zdravější. Nemluvě o mořském klimatu, které má prý blahodárný vliv na kožní nemoci.

Tak jak se máme vyrovnat s tímto paradoxem? Užít si léta a zároveň nemít obavy, jak to dopadne s naší pletí? Možná vám napoví MUDr. Zuzana Kulíková!

" Již 10 let se starám o krásu a zdravou pleť svých klientů"

Doktorka Kulíková je specialistkou laserové a estetické dermatologie na naší klinice LaserPlastic. Sama vyznává neinvazivní metody omlazování pleti a dobře ví, jak zbavit pleť škodlivých účinků slunečních paprsků, nečistot z ovzduší, chloru, soli a potu, které se po létě na naší pleti usazují.

A že je po létě co napravovat potvrzuje nespočet otázek, které kladly doktorce Kulíkové čtenářky časopisu Marianne. Mezi dotazy (týkající se nejen péče o pleť po létě) jistě najdete témata, která vás budou zajímat. A pokud ne, pak nám bez obav popište své potíže, nebo vyslovte svá přání. MUDr. Kulíková se vám bude velmi ráda osobně věnovat.

Pročtěte si dotazy čtenářek časopisu Marianne a odpovědi MUDr. Zuzany Kulíkové

"Dobrý den, je mi 46 let a chtěla bych se poradit o nějaké přirozené metodě, která zlepší kvalitu kůže a omladí obličej bez botulotoxinu nebo plastiky. Je nějaká přirozená metoda, která zpomalí stárnutí? děkuji.Petra Kadetková

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková:  Existuje celá řada metod, kterými se snažíme zpomalit stárnutí. Mohou to být laserová ošetření, ošetření radiofrekvencí či ultrazvukem, různé formy mezoterapií, apod. Vždy se snažíme o aktivaci tvorby kolagenu. Často se jedná o sérii několika ošetření či kombinaci zákroků. Výběr vhodné kúry je vždy individuální, je nutná osobní konzultace a nastavení ošetření tzv. "na míru". Nesmíme zapomínat ani na aplikaci kyseliny hyaluronové v různých formách. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí mezibuněčné hmoty, nemusíme se jí proto na rozdíl od permanentních výplňových materiálů obávat.

"Dobrý den, zajímalo by mě jaká je podle Vás nejlepší metoda na odstranění žilek a rozšířených pórů na obličeji. Děkuji“ Novotná Hanka

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková: K odstranění červených žilek mám velmi dobré zkušenosti s použitím laseru V beam. Jedná se o pulsní barvivový cévní laser s vlnovou délkou 595 nm. Po ošetření mohou vzniknout drobné modřinky, které se vstřebají do 1-2 týdnů. Při rozsáhlejších výkonech v oblasti dolních víček může vzniknout i otok v této lokalizaci, který mizí do 2 dnů. Velmi dobrý efekt na rozšířené póry vykazuje CO2 fraxelový laser. Následně dochází ke zarudnutí ošetřované oblasti, které přetrvává přibližně 2 dny. Dalším možným způsobem ošetření rozšířených pórů je klasicky chemický peeling, který provádíme opakovaně v rozmezí 10-14 dnů.

"Dobrý den, před 2 lety jsem byla na laseru a udělala se mi po tom na některých místech v obličeji pigmentace, můžete mi poradit co s tím mám dělat? děkuji“ Kristýna Dostálová

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková: Nežádoucím účinkem laserového ošetření může být vznik pigmentací. Riziko pigmentací je různé podle typu laseru. Častěji se vyskytují po ošetření CO2 fraxelem, cévního laseru, laseru na pigmentace nebo odstranění chloupků. K ošetření proto volíme nejčastěji podzimní a zimní období s malou intenzitou záření. Laserem neošetřujeme opálenou pokožku a následně doporučujeme 2-3 měsíce chránit před UV zářením. Bohužel u některých fototypů dochází ke vzniku pigmentací i při ochraně před UV zářením. Hyperpigmentace po ošetření laserem většinou mizí do 2 let. U ošetření celého obličeje např. CO2 fraxelem však mohou trvat i déle. U odstraňování těchto nežádoucích účinků postupujeme obdobně jako u jiných typů pigmentací. Většinou kombinujeme různé typy ošetření - chemický peeling a IPL (intenzivní pulsní světlo) s depigmentačními krémy. Nutností je soustavná ochrana před UV zářením.

"Dobrý den paní doktorko, je možné nějakým způsobem odstranit kruhy pod očima? děkuji“ Magdalena Frišoufová

 • Odpovídá MUDr. Zuzana KulíkováKruhy pod očima odstraňujeme nejčastěji výplní s kyselinou hyaluronovou. Pro šetrnou aplikaci provádíme toto ošetření kanylou. Vyplňujeme tak nejen prohlubně, ale zmírňujeme i nežádoucí zbarvení, které kruhy pod očima často doprovází.

"Dají se odstranit tvrdé chloupky-např jako knír pod nosem- vůbec jednou provždy? děkuji“- Eva Poláková

 • Odpovídá MUDr. Zuzana KulíkováEpilaci, resp. trvalou redukci ochlupení provádíme specializovaným laserem. Zákrok v tomto případě vyžaduje více ošetření než obvykle (normálně se ošetření provádí v obličeji asi 10x). Neprovádíme jej na opálenou pokožku a následně je nutná ochrana před UV zářením (2 měsíce).

"Paní doktorko, je mi 35 let, mám smíšenou pleť a poslední 2 měsíce se mi hodně zhoršila. Takovou jsem neměla ani v pubertě, můžete mi poradit, co může být příčinou a jak to zlepšit (v mém věku).“ Lucie Krobová

 • Odpovídá MUDr. Zuzana KulíkováPříčin ke zhoršení stavu u smíšené pleti může být více. Na věku úplně nezáleží. Jednou z příčin je hormonálně podmíněná činnost mazových žláz. Hromadění mazu v mazových žlázkách a ve vývodných kanálcích tvoří vhodné prostředí k množení bakterií, což se projevuje zánětlivou reakcí. Dalšími faktory zhoršení pleti mohou být stres, podráždění pokožky, intenzivní slunění, nesprávná péče o pleť a další faktory. Prevencí a pomocnou léčbou je péče o pleť. Důležité je čištění pleti 2x denně vhodnými přípravky pro problematickou pleť. Pokud používáte dekorativní kosmetiku, je dobré zvolit takovou, která nevysušuje, ale ani nemastí pokožku a nezanáší póry. Vhodné jsou hlavně lehké hydratační základy. V každém případě je nutné se večer vždy důkladně odlíčit. Důležitá je i vhodně zvolená strava. Alkohol a kouření nebo pobyt v zakouřené místnosti jsou další faktory, které zhoršují celkově stav kůže. V lékárnách je množství přípravků na zánětlivé formy akne nebo pouze na rozšířené póry a komedony. Pokud by žádný z těchto preparátů nebyl efektivní, je vhodné zajít za dermatologem.

"Kolem rtů mám vrásky. Jaká metoda je nejlepší na vyhlazení, ale aby to nedělalo pigmentové skrvrny? Můžete mi poradit co s tím? Děkuji.“ Monika Pousková

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková: Jemné kolmé vrásky kolem rtů, které se věkem prohlubují, vznikají zvýšenou mimikou rtů, často při kouření - říká se jim také kuřácké vrásky, ale i při špulení rtů např. při pití brčkem apod. Zpočátku je nejúčinnější aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou. U hlubokých vrásek se kombinuje několik metod, např. zbroušení CO2 laserem a aplikace výplně. Laserové ošetření se provádí vždy v zimním období právě pro nebezpečí pigmentací při zvýšené intenzitě UV záření.

"Dobrý den, je nějaká nová úspěšná metoda na alespoň potlačení vitiliga na tváři? (vím, že existuje speciální světelná léčba s laserem, ale ve velmi malých případech pomáhá). Děkuji za odpověď.“ Hrobalová

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková:Vitiligo je ohraničená ztráta pigmentu, která se na kůži projevuje ohraničenými ložisky bílé barvy. Přesná příčina není známa, ale předpokládá se, že se jedná o autoimunní onemocnění. Ani v současné době nelze vitiligo efektivně léčit. Za jednu z nejúčinnějších metod se považuje právě léčba excimerovým laserem. Na rozsáhlejší ložiska se používá tzv. PUVA terapie s místní aplikací psoralenů, které zesilují účinek UV záření. V některých případech se provádí i autotransplantace melanocytů z oblastí normální kůže do míst vitiliga. Tato metoda není příliš rozšířená pro její technickou náročnost a také onemocnění již musí být několik let inaktivní.

"Dobrý den, dají se dnes nějak lépe řešit staré strie?“ Kateřina Novotná

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková:Jedná se prakticky o drobné jizvy, jejichž barva se mění od růžové po bělavou. Zbavit se jich úplně nelze. Jde o trvalou změnu struktury kůže. V některých případech lze jejich vzhled vylepšit. U růžových strií používáme cévní laser, který utlumí cévní složku a tím růžové zbarvení. U bělavých strií se používají radiofrekvenční přístroje. Důležitá je stále hlavně prevence, a to masáže problematických míst speciálními krémy, které zamezují vznik strií zvýšením elasticity kůže.

"Dobrý den, mojí mamince (64 let) se po letošním letním sluníčku zvýraznily stařecké pihy na tváři. A další se jí tvoří. Je nějaká nenásilná možnost, jak jí je z obličeje dát pryč? děkuji“ Lenka Duchonová

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková:Pigmentové skvrny vznikají následkem UV záření a věku. Jedná se o dobře ohraničenou ložiskovou pigmentaci, většinou v obličeji, v dekoltu a na hřbetech rukou. Velmi úspěšně je odstraňujeme rubínovým nebo alexandritovým laserem. Ošetření provádíme v zimních měsících.

"Dobrý den, je mi 46 let a cca od třicítky nebo možná i dříve mě trápí červené žilky v obličeji, uvažovala jsem o odstranění laserem, budou se poté tvořit žilky nové? A lze nějak účinně tvorbě žilek předcházet? děkuji za odpověď“ Martina K.

 • Odpovídá MUDr. Zuzana Kulíková:Rozšířené a zmnožené žilky v obličeji jsou většinou spojené s dědičnou dispozicí. Další faktory, které hrají roli při jejich vzniku, jsou kouření, pobyt v zakouřeném prostředí, extrémní výkyvy teplot (sauna, přechody z tepla do zimy a naopak, špatná životospráva, UV záření a další). Jsou také součástí kožního onemocnění zvaného růžovka (rosacea). Prevencí lze zmírnit tvorbu žilek a to eliminací výše uvedených faktorů (ochrana před UV zářením a před extrémními výkyvy teplot, omezení kouření a pobytu v zakouřených prostorách atd.). Odstranění provádíme cévním laserem nejlépe na podzim a v zimě. Ošetření se neprovádí na opálené kůži a následně chráníme další 2 měsíce před UV zářením. Vznik dalších žilek je individuální. Záleží na jejich množství, dispozici a prevenci.

Objednejte se na konzultaci a nechte si poradit s péčí o vaši pleť

Jste nový klient? *

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Laser Plastic
Platnéřská 89/11, Praha 1 Staré Město
Kde  nás najdete

Tel.: +420 224 210 224
Mobil: +420 724 860 082
E-mail:

Naši lékaři či asistentky Vám odpoví co nejdříve telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu.